קו אדום

קו אדום

שיחה עם הורים שסיימו את נישואיהם
והאב הטיל איסור רומנטי על האם

מעשה בזוג שהיה. והזוג הזה שהפריד זוגיות אך לפני מספר חודשים אחרי שחתם על ’הסכם לחיים מאושרים בנפרד‘ שניסחתי עבורם, ביקש פגישה נוספת, לפתור ענין כלשהו. ”אתם שומרים על הסטטיסטיקה, כן? בלי פדיחות“, חייכתי לבואם. ”שומרים, שומרים“, הם עשו מאמץ לחייך חזרה ונדמה היה לי שרמת המתח ביניהם עלתה כמה קילו.

"אז על מה אנחנו מדברים היום?", שאלתי.

”התקשורת בינינו קצת מתוחה לאחרונה ואני רוצה לשפר אותה“, הוא פתח. אחרי שפירט מעט דוגמאות ווידאתי שסיים את דבריו, היא לחשה: ”זה בגלל שהוא שם לי קו אדום. הוא לא מוכן שאהיה בקשר עם בן הזוג שלי. לא ליד הילדים שלו…“.

”נכון“, הוא אישר.

"מי זה האיש ומדוע לא?", שאלתי.

”האיש שבגללו נפרדנו“, הוא השיב.

"מה האתגר איתו?", ביקשתי להבין.

”הרצחת וגם ירשת?!!“, הוא פסק. ודממה השתררה. עם פתגמי מקרא וחז“ל נהוג שלא להתווכח בארצנו.

”אז אני חושב לצערי שהפגישה הסתיימה“, התנצלתי.

”מה, למה?“, שאל.

”כי נדמה לי שנתקשה לייצר תקשורת כפי שאתה מבקש. לכאורה הנחתת כאן אקסיומה שנכונה לכל עת ומקום. אבל אף אחד לא רצח אותך, וגם לא ירש אותך. לפי דת משה וישראל ’התרת אותה לכל אדם‘. וקו אדום שלך נגדם עלול למנוע ממך את האהבה הבאה שלך“.

”למה?“, שאל.

”העבודה עם קווים אדומים לימדה אותי שהם בעיקר משבשים את התקשורת ופוגעים באיכות החיים. קו אדום מונע אוקיינוס כחול. קו אדום מזמין עוד קווים אדומים. אתה מציב קו אדום, ואז סביר להניח שהיא תציב קווים משלה, וזה לא ייגמר. תעסקו בלנהל קווים אדומים ולייצר חוויות מכאיבות הדדיות במקום לשרטט חלומות ולהגשימם“.

”עם כל אחד אחר אין לי בעיה, מפרגן לה בכיף. איתו לא“, חזר על דבריו.

”יש לי רשותך לשאול כמה שאלות?“.

”בטח“.

”אתה נשען על פתגם עתיק ופועל מתוכו, ויש לנו המון כבוד אליו. אבל בוא נאתגר אותו לרגע בדמיון. אתה מסכים איתי שכיום אין ביניכם קשר נישואין והיא כלל לא חייבת באישורך או בדיווח על חייה הפרטיים? אלא אם בן זוגה החדש מהווה סיכון לילדים חלילה, שזה לא המצב כאן“.

בא באָהֲוָה / עו"ד מוטי דנוס, מגשר

כלי נגישות